Ideme do obdobia pracovnej recesie, upozorňuje Grafton

Slovenské firmy už začínajú pociťovať negatívne dôsledky vojnového konfliktu na Ukrajine. Práve to môže mať za následok nárast nezamestnanosti, ktorý bude nasledovať v nadchádzajúcich mesiacoch. Pracovný trh bude na Slovensku podľa personálnej agentúry Grafton zažívať turbulentné časy.

Kým ešte nedávno sme riešili, či nám vojnoví utečenci z Ukrajiny budú obsadzovať pracovné miesta, aktuálne sa začínajú slovenské firmy venovať inej, oveľa dôležitejšej otázke. Tou je, či vôbec nejaké pracovné miesta budú. Množstvu spoločností totiž hrozí ukončenie prevádzky, hromadné prepúšťanie a tým aj nárast celkovej nezamestnanosti.

Korona rast pribrzdila, vojna na Ukrajine ho zastavila

Čím dlhšie bude prebiehať konflikt na Ukrajine a s ním aj pokračujúce sankcie smerom k Rusku, tým viac sa bude zvyšovať neistota na slovenskom pracovnom trhu. Práve náš trh je na podobné situácie zvlášť citlivý – je to práve jeho prevahou automotive priemyslu. „Napríklad v Nemecku zapríčinilo zvýšenie cien energií a pohonných hmôt vyšší záujem o alternatívnu dopravu. Poklesol záujem o kúpu osobných automobilov, predá sa teda menej áut. A keďže je nemecký trh silným odberateľom práve áut zo Slovenska, slovenské automobilky a ich pracovníci poklesom odbytu utrpia. Nebudú mať objednávky, bude sa vyrábať celkovo menej – to znamená, že budú potrebovať aj menej zamestnancov,“ objasňuje aktuálnu situáciu Branislav Jančuška z personálnej agentúry Grafton.

Rovnako, ako v dobe koronakrízy, aj teraz najviac začína spomaľovať oblasť priemyselnej výroby a automotive. S uvoľnením opatrení sa očakávalo znovuoživenie ekonomiky – vojnový konflikt na Ukrajine však všetky tieto plány zastavil. „Viacerí naši klienti nám potvrdili, že museli aktuálne zastaviť výrobu a poslať pracovníkov domov. Kým predtým hlásili nedostatok čipov, momentálne zápasia s nedostatkom komponentov, ktoré sa vyrábali na Ukrajine. Zastavil sa im však aj odbyt, ktorý bol práve v Ruskej federácii. Tiež logistické komplikácie, energetická náročnosť výroby aj zvýšenie cien vstupných materiálov, toto všetko spôsobuje, že niektoré firmy stoja pred otázkou ako ďalej – či im pomôže kurzarbeit alebo sa vydajú cestou prepúšťania,“ hovorí odborník.

Prioritou bude udržať si pracovné miesto

Firmy už preto pozastavili nábory nových pracovníkov a zdá sa, že sa budú musieť pripraviť aj na vlnu prepúšťania. „Aktuálne najviac s našimi klientmi riešime kompenzáciu formou kurzarbeitu. Ide o pomoc štátu firmám v rámci zákona o podpore v čase skrátenej práce, aby preklenuli ťažké obdobie,“ vysvetľuje B. Jančuška.

Firmy sa budú opäť snažiť šetriť z vnútorných zdrojov, obmedzia tak náklady na firemné školenia či jazykové kurzy. Zamestnanci by sa mali pripraviť na to, že nájsť si prácu môže byť v nasledujúcich mesiacoch oveľa náročnejšie. „Ľudia si možno opäť uvedomia, že je dobré, ak nejakú prácu majú, a budú si viac vážiť svojho zamestnávateľa,“ hovorí odborník z Graftonu a dodáva: „Pre podnikateľov aj firmy to však bude náročná situácia, nedá sa totiž pripraviť na všetko, čo ešte môže prísť.“

O Grafton Slovakia

Personálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 2004 a v súčasnej dobe pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group Holding. Svojim lokálnym aj medzinárodným klientom, ako i uchádzačom o prácu ponúka široké portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení. Pripravuje tiež na mieru riešenia outsourcingu alebo kompletné zaistenie servisu náboru riadením celého procesu ako hlavný dodávateľ. Patrí medzi popredných poskytovateľov outplacementových služieb a poradenstva, ako aj výberu zamestnancov pomocou assessment centier, špeciálnych testov a dodatočne ponúka poradenský servis v oblasti ľudských zdrojov. Viac na www.grafton.sk.

O Gi Group Holding

Gi Group Holding je prvá talianska nadnárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti zamestnávania a zároveň je jedným zo svetových lídrov v oblasti služieb zameraných na rozvoj trhu práce. Skupina pôsobí v oblasti dočasného pridelenia i zamestnávania na hlavný pracovný pomer, ďalej potom vyhľadávania a výberu zamestnancov, executive search, školenia, podpory relokácie, outsourcingu a poradenstva v oblasti personálnych a administratívnych služieb.
Vďaka procesu internacionalizácie, ktorý bol spustený v roku 2007, v súčasnej dobe pôsobí spoločnosť Gi Group Holding priamo alebo prostredníctvom strategických partnerstiev vo viac než 50 krajinách Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Na konci roku 2010 dosiahla Gi Group Holding významné uznanie vďaka svojmu vstupu do Svetovej organizácie pre zamestnanosť (WEC) ako Svetový korporátny člen.