Aby sa školákom dobre spalo

Každý rodič vie, že keď sa malý školák dobre vyspí, má hneď lepšiu náladu a v škole mu to lepšie páli. Lenže deti sa spánku často bránia a odďaľujú odchod do postele, ako to len ide. Prekvapte ich a vytvorte im posteľné kráľovstvo, do ktorého sa budú tešiť.

Spánok je zdravý

Slovenské deti spia vo všedné dni v priemere osem hodín. Deti, ktoré pravidelne spia menej, bývajú častejšie hyperaktívne a nepozorné. To zhoršuje ich schopnosť učiť sa, sústrediť sa na výučbu a v konečnom dôsledku to prináša horšie školské výsledky. Nástup do školy je náročný predovšetkým pre prváčikov – tí by mali spať aspoň desať hodín denne.

Pre kvalitný spánok kvalitná posteľná bielizeň

Kvalitné matrace, vankúš a paplón sú samozrejmosťou, ale aj posteľná bielizeň je jednou z podmienok kvalitného spánku. Pokiaľ je pohodlná a mäkučká, tak vytvára to najlepšie prostredie pre ľahké a rýchle zaspávanie. Posteľná bielizeň by mala byť jemná, nedráždivá, mäkká, priedušná a savá, preto je bavlna najlepšia voľba. Obliečkam z umelých materiálov sa radšej vyhnite veľkým oblúkom. Deti majú veľmi citlivú pokožku, často sa v noci spotia, a preto je nevyhnutné do postele pre deti zaobstarať kvalitné a stálofarebné bavlnené obliečky s vysokou gramážou, ktoré zvládnu častejšie pranie. Odborníci odporúčajú prať detskú posteľnú bielizeň raz týždenne.

Aby sa do postele tešil

Kvalita materiálu je dôležitá pre rodičov, deti bude hlavne zaujímať, aké majú obliečky obrázky. Aby sa do postele tešili, vyberajte motívy, ktoré ich bavia. Menšie deti ocenia veľkú farebnosť s obľúbenými motívmi ako je vesmír, dopravné prostriedky, indiáni, dinosaury a rôzne druhy zvierat. Dievčatá by si určite vybrali roztomilé mačičky, chlapci skôr ocenia bagre a hasičské autá.

Tínedžeri už volia geometrické tvary a minimalistický dekor so striedmejšou farebnosťou.

Zvoľte správnu veľkosť posteľnej bielizne

Deti sú v spánku veľmi aktívne. Neustále sa prevaľujú a menia polohu, preto dbajte na správny výber veľkosti posteľnej bielizne. Pokiaľ zvolíte nesprávnu veľkosť, obliečky sa budú zbytočne krútiť a zhrňovať. Aby ste svojim školákom zaistili pokojný a výdatný spánok, zvoľte obliečky zodpovedajúce veľkosti paplóna a vankúša. Pokiaľ máte špecifický rozmer, nechajte si ušiť posteľnú bielizeň na mieru. „Našim zákazníkom ponúkame široký výber štandardizovanej posteľnej bielizne, ale tiež šitie na mieru. Na našom e-shope si zákazník vyberie látku a naše šikovné krajčírky mu ušijú na mieru nielen obliečku na vankúš a paplón, ale pokiaľ si bude priať, tak i závesy alebo čokoľvek ďalšie,“ hovorí Michal Kempa z e-shopu s bytovým textilom Goldea.sk.

Myslite na bezpečnosť

Pri výbere detských obliečok nesmiete zabúdať ani na bezpečnosť. Vyberajte také zapínanie, pri ktorom nehrozí vdýchnutie či podráždenie pokožky. Gombíky sú pre detské obliečky nevhodné, pretože hrozí ich vdýchnutie. Zakladacie obliečky sú síce bezpečné, ale paplón aj vankúš z nich často vypadávajú. Najlepšou voľbou je zips. Ten je starostlivo schovaný, neškriabe a nemôže dieťa zraniť. Manipulácia je s ním jednoduchá – jedným ťahom sa pohodlne zaistí paplón aj vankúš. A nič sa ani nepohne.

Viac na www.goldea.sk


Fotogaléria