Slováci sa po korone vracajú do obchodov, chcú si spríjemniť život

Aj keď počas obmedzení nastal presun nákupov do online sveta, po uvoľnení opatrení sa nakupujúci opäť citeľne vracajú do predajní – vyplýva to z analýz správania spotrebiteľov maloobchodného predajcu PLANEO. Dlhé obdobie izolácie si tiež kompenzujú zjednodušením a uľahčením svojho života – vyberajú si preto spotrebiče s prepracovanejším dizajnom, vysokou funkčnosťou aj prémiovou kvalitou.

Počas koronakrízy spotrebitelia preferovali nákup cez eshop www.planeo.sk, ktorý v období druhej vlny pandémie zaznamenal až 300 %-tný nárast a neustále si udržiava vzostupnú tendenciu. Otvorením predajní sa však zákazníci vracajú aj do klasických kamenných obchodov.

„Obdobie lockdownu sme využili na modernizáciu, a preto aktuálne znovuotvárame vynovené predajne. Ide napríklad o obchody v Poprade, Nitre či Partizánskom,“ hovorí Juraj Nedeliak, obchodný riaditeľ siete predajní PLANEO a dodáva: „Avšak znateľný nárast kupujúcich pociťujeme po uvoľnení opatrení vo všetkých našich 53 predajniach. Tento trend vidíme nielen u starších zákazníkov, ale aj mladší spotrebitelia si prídu osobne pozrieť spotrebič, poradiť sa v rámci jeho výberu a ak je za dobrú cenu, kúpia si ho priamo na mieste.“

Aj vďaka týmto pozitívnym spotrebiteľským reakciámplánuje PLANEO ďalej expandovať a v tomto roku otvoriť ešte ďalšie kamenné prevádzky.

Pokročilé technológie aj multifunkčnosť

Zdá sa tiež, že po období obmedzovania si chcú Slováci uľahčiť a spríjemniť svoj život – aj preto v oblasti domácich spotrebičov narastá dopyt po televízoroch, umývačkách, kávovaroch a tiež praktických tyčových vysávačoch, avšak s istou pridanou funkciou.

„V kategórii televízorov sme napríklad zaznamenali zmenu záujmu z menších na výrazne väčšie uhlopriečky televízorov. Zákazníci si vyberajú smart TV s pokročilejšími technológiami, ako OLED, QLED či HDR. V televízore chcú spojenie práce so zábavou – preferujú oveľa kvalitnejšie pozeranie filmov, bezproblémové internetové videoslužby, hranie online hier, no tiež bezdrôtové prepojenie s telefónom či notebookom pre prácu na home office,“ objasňuje J. Nedeliak.

Hľadisko funkčnosti je zrejmé aj v segmente vysávačov, kde okrem robotických vysávačov dochádza k nárastu predaja akumulátorových tyčových vysávačov 2v1 alebo 3v1. Takéto vysávače ponúkajú nielen možnosť rýchleho a jednoduchého povysávania často využívaných povrchov, ale aj mopovanie, ktoré ušetrí spotrebiteľom námahu, čas a energiu.

„Nárast sme zaznamenali napríklad pri značke Sencor, ktorá prináša vysávače 3v1 – teda v jednom spotrebiči je spojený tyčový vysávač, mopovač aj ručný vysávač, ktorý sa dá využiť na vysávanie omrviniek zo stola, na gauči či v aute. Ich nespornou výhodou je aj HEPA filter, ktorý je vhodný do domácností všetkých alergikov či rodín s malými deťmi. Je tiež ľahko umývateľný a čistiteľný,“ dodáva obchodný riaditeľ maloobchodnej elektrosiete na Slovensku.

Spríjemnenie si domáceho prostredia a uľahčenie práce sú aktuálne trendy, ktoré vyplývajú aj z prieskumu GfK – značky, ktoré poskytujú takéto produkty, zaznamenali až dvojciferný rast, navyše spotrebitelia čoraz viac siahajú po špičkových technológiách so zameraním na ich kvalitu, multifunkčnosť aj inteligentný dizajn. Výsledkom je, že predaj prémiových značiek stúpol počas pandémie až o 24 percent a o 12 % sa zvýšil predaj produktov z oblasti technológií a dlhodobej spotreby.

*****

O SPOLOČNOSTI PLANEO

PLANEO je najrýchlejšie sa rozvíjajúca sieť maloobchodných predajní s produktmi svetových výrobcov a značiek po celom na Slovensku. Od polovice roku 2009 otvorilo na slovenskom trhu PLANEO už 53 maloobchodných predajní. Je to aj vyše 500 zamestnankýň a zamestnancov z každého kúta našej krajiny.

PLANEO svojim zákazníkom ponúka starostlivo vybraný sortiment elektrospotrebičov a služieb, no okrem toho tiež zabezpečuje aj výrobky na objednávku tak, aby dokázalo uspokojiť aj najnáročnejšieho zákazníka. V jeho sortimente nájdete nielen produkty z kategórie domácich spotrebičov, ako sú mixéry, kávovary, rýchlovarné kanvice, hriankovače, toastovače, sušičky ovocia, mlynčeky či odšťavovače, no tiež potreby pre domácnosť, ako chladničky, vinotéky, práčky, sušičky bielizne, sporáky, vstavané spotrebiče, televízory, domáce kiná, DVD a Blu-Ray prehrávače. Prináša aj prístroje na starostlivosť o telo, ako fény, kulmy, žehličky na vlasy, holiace strojčeky, epilátory, strihače vlasov, no tiež kancelársku a počítačovú techniku či zariadenia na gaming, ako stolné počítače, notebooky, tablety, mobilné telefóny, smartfóny, herné konzoly a podobne. V ponuke má napríklad aj školské tašky a ďalšie množstvo tovaru, no tiež široký výber príslušenstva. Okrem špičkových produktov prináša aj rad kvalitných služieb, ako sú odvoz a dovoz spotrebičov až domov, splátky na mieru, poistenie spotrebičov, predĺženie záruky, okamžitá výmena a ďalšie. Všetkých 53 výdajných miest tiež poskytuje zákazníkom špeciálny vernostný program PLANEO karta, vďaka čomu je možné čerpať ďalšie dodatočné benefity a výhody. Vďaka stabilnému a dlhoročnému zázemiu na trhu je sieť predajní PLANEO schopná byť jedným z lídrov na trhu vo svojej oblasti a konkurovať službami, cenami aj sortimentom ponúkaných spotrebičov.