Oslávte Deň Zeme prospešne a bez námahy

Pripite si nielen na Deň Zeme koktailom s bublinkami zo SodaStreamu a prospejete životnému prostrediu viac, ako kupovaním perlivej vody v jednorazových PET fľašiach. Foto: SodaStream

Čo tak spraviť niečo, čím budete Zemi prospešní dlhšie, než jeden deň v roku a nebude vás to stáť žiadne úsilie navyše?

Deň Zeme pripadá každoročne na 22. apríla a hoci ho niektorí za sviatok považovať nemusia, je to skutočne príležitosť na oslavu našej planéty. Máme len túto jedinú, 4,5 miliardy starú a planéta B zatiaľ neexistuje. Deň Zeme podporuje medzinárodné povedomie o ochrane životného prostredia. My vám prinášame zaujímavosti, ktoré podporia povedomie o dni Zeme.

  1. Kto vymyslel Deň Zeme?

Po tom, čo bol v roku 1969 wisconsinský senátor Gaylord Nelson svedkom následkov ropnej škvrny v Kalifornii, uvedomil si, že na politickej scéne sa rieši množstvo problémov, ale životné prostredie je na okraji záujmu. Demonštrácie proti vojne vo Vietname inšpirovali Nelsona k zorganizovaniu celonárodnej manifestácie na podporu ochrany prírody a povedomia o nej.

  1. Prečo oslavujeme Deň Zeme 22. apríla?

Nelsonova demonštrácia bola stanovená na 22. apríla 1970. Tento deň bol vybraný zámerne, pretože spadal medzi americké jarné prázdniny a skúškové obdobie a to zvyšovalo šance na hojnú účasť vysokoškolákov. Nakoniec svoju podporu prejavilo asi 20 miliónov Američanov, čo bolo vtedy 10 % celkovej populácie USA, a 22. apríl sa čoskoro stal oficiálnym Dňom Zeme.

  1. Kedy sa stal Deň Zeme celosvetovým?

O dvadsať rokov neskôr sa kampaň za podporu záujmu o životné prostredie rozšírila do celého sveta. Demonštrácia v roku 1990 zmobilizovala 200 miliónov ľudí v 141 krajinách. Dnes sa na podujatiach a aktivitách ku Dňu Zeme zúčastňuje približne jedna miliarda ľudí vo viac ako 190 krajinách.

  1. Na čo sa Deň Zeme zameriava?

Tento deň je každoročne zasvätený inej téme. Minuloročná sa týkala investícií do našej planéty a mala nám pripomenúť aktívne podieľanie sa na jej ochrane. Tento rok je témou „Planéta vs. plasty“ a jej zámerom je zvýšiť povedomie a presadzovanie zníženia výroby plastov do roku 2040.

  1. Má Deň Zeme aj nejaké symboly?

Možno vás prekvapí, že Deň Zeme má vlastnú vlajku a hymnu. Je ňou skladba Earth Anthem, ktorú v roku 2013 napísal indický básnik Abhay Kumar. Bola preložená do desiatok jazykov, vrátane všetkých oficiálnych jazykov OSN. Vlajku Dňa Zeme vytvoril v roku 1970 mierový aktivista John McConnell a zakomponoval do nej fotku, ktorú spravila posádka Apolla 10 v roku 1969. Aktuálna verzia vlajky, nádherná fotografia Zeme z Apolla 17 na modrom pozadí, bola vytvorená McConnellom v roku 1973.

Opakovane použiteľné fľaše SodaStream sú ekologickejšie, ako jednorazové PETky, hoci sú recyklované. Foto: SodaStream

Ako chcete prispieť ku Dňu Zeme vy?

Možno pozbierate odpadky okolo domu, zasadíte pár rastliniek, vyčistíte okolie najbližšieho potoka či rybníka. Možno vypnete televízor, zhasnete svetlá. Čo tak spraviť niečo, čím budete Zemi prospešní dlhšie, než jeden deň v roku a nebude vás to stáť žiadnu námahu? Stačí napríklad vymeniť vašu obľúbenú sýtenú vodu, ktorú si kupujete v jednorazových PET fľašiach, za domáci výrobník perlivej vody SodaStream s opakovane použiteľnými BPA free fľašami alebo aj so sklenenou fľašou. Je to efektívny a kreatívny spoločník pri rodinných oslavách, stretnutiach priateľov, ale i každodenný partner vášho pitného režimu. Pripraví vám aj ochutené nápoje s originálnymi príchuťami SodaStream a dokonca aj bez cukru, alebo na osviežujúce bublinkové nápoje použijete čerstvú ovocnú šťavu či voňavé bylinky. So SodaStreamom si jednoducho môžete každý deň mixovať iný nápoj aj bez skladovania rôznych druhov ochutených sýtených nápojov z obchodu. Prístroje SodaStream sú nadizajnované tak, že sa hodia aj do klasických aj do moderných domácností, na chaty aj do zasadačky, do izby študenta aj seniora v domove dôchodcov. Dokonca ani s bombičkou nemáte toľko starostí, ako s vláčením plných a prázdnych fliaš. Prázdnu bombičku vám vymenia za plný originál v potravinách, elektropredajniach, v sieti drogérií… Celkovo na vyše 1000 miestach, ktoré sú bližšie, než by ste si mohli myslieť.

Pri príležitosti Dňa Zeme je SodaStream ešte výhodnejší!


Fotogaléria