Letných brigád pre mladých bude na pracovnom trhu dostatok. Dôležité je neodkladať hľadanie brigády na poslednú chvíľu

Napriek pretrvávajúcej pandemickej situácii bude brigádnych príležitostí pre mladých počas letných prázdnin veľa. Dôvod je ten, že nezamestnaní hľadajú najmä trvalé pracovné miesta a kvôli pandémii je na trhu aj nedostatok agentúrnych pracovníkov. Práve preto by sa mali mladí chopiť šance a nečakať s výberom brigády na poslednú chvíľu.

Prax v oblasti personalistiky ukazuje, že požiadavky zamestnávateľov voči zamestnancom sa menia. „Pre spoločnosti je dôležité, aby mal kandidát motiváciu a chuť učiť sa a ďalej na pozícii rásť,” objasňuje Dagmara Ďurčo, Division Manager zo spoločnosti Grafton Slovakia.

Brigádne skúsenosti môžu v budúcnosti rozhodovať

V súčasnosti už zamestnávateľ pri výbere nových zamestnancov z radu absolventov neposudzuje, čo všetko sa študent počas strednej alebo vysokej školy naučil. Pri absolventoch hľadajúcich si prácu, sú rozhodujúce najmä ich soft skills, brigádne skúsenosti či projekty, na ktorých sa podieľali. Zamestnávatelia totiž hľadajú potenciálne dobrého a kvalitného človeka, ktorého budú vedieť sami rozvíjať a posúvať. A práve tu sa môže prejaviť prvý problém v podobe nedostatku absolventských skúseností, ktoré mohli čerpať predovšetkým z letných brigád. Našťastie, nadchádzajúce mesiace budú mladým záujemcom o letné brigády priať.

Pracovný trh ponúka pre mladých ľudí množstvo príležitostí na nájdenie si letnej brigády, aj napriek stále prebiehajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácii,“ vysvetľuje Renáta Zalubel z Grafton Slovakia, ktorá jedným dychom dodáva rozhodujúce fakty: „V súvislosti s pandémiou síce evidujeme zvýšený počet nezamestnaných, avšak väčšina z nich uprednostňuje stabilné zamestnanie pred letnými brigádami. Tým sa zvyšujú šance na nájdenie si letnej brigády pre mladých ľudí.“

Možnosti sú, len treba začať hľadať  

Potenciálni záujemcovia o letné brigády z radov mladých ľudí majú najväčšiu šancu nájsť si sezónnu prácu v cestovnom ruchu, v gastro priemysle, v hotelierstve a v obchode. Ďalšími dostupnými sektormi sú administratíva a rôzne pomocné práce vo výrobnom, ale aj nevýrobnom sektore. „Je dôležité, aby záujemcovia začali s hľadaním letnej brigády včas a nenechávali si jej hľadanie na poslednú chvíľu. Svoje šance na nájdenie si brigády vedia uchádzači zvýšiť aj registráciou na pracovných portáloch alebo v pracovnej agentúre, ktorá im vie poskytnúť poradenstvo a nasmerovať ich, ako zvládnuť pracovný pohovor,“ radí Zalubel.

Pritom rovnako dôležitá je tiež príprava kvalitného životopisu, ktorý by mal obsahovať všetky informácie o uchádzačovi, o jeho štúdiu a prípadných predchádzajúcich pracovných skúsenostiach.

Pracovití absolventi sú stále žiadaní  

Pozitívny je tiež fakt, že Grafton eviduje aj stály záujem o absolventov, čo koronakríza, našťastie, negatívnym smerom neovplyvnila. Od začiatku roka totiž nastupuje vlna hiringu a práve aktuálne nastávajúci absolventi vysokých škôl majú u zamestnávateľov výrazne vyššie šance. To v praxi znamená, že si jednoduchšie nájdu prácu v SSC, teda centrách zdieľaných služieb. Ťažšie je to v odvetviach, ktoré sú v službách, ktoré ešte nefungujú na 100 %, ako je gastro a podobne.

Je však dôležité povedať, že nie je absolvent ako absolvent. Uprednostňovaní a viac oceňovaní sú tí absolventi, ktorí už popri škole okúsili brigády v danom odbore, stáže, prípadne online kurzy. Inými slovami, každá skúsenosť zaváži. Práve preto existuje hrozba, že ak si absolventi nechávali naberanie skúsenosti z brigád, stáží alebo zahraničných pobytov takpovediac na poslednú chvíľu, teda na posledný ročník, kedy boli možnosti vplyvom pandémie rapídne nižšie, tak ich v súboji o pracovné miesta napokon predbehnú skúsenejší absolventi, ktorí získavanie svojich pracovných skúseností nezanedbávali.

O Grafton Slovakia

Personálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 2004 a v súčasnej dobe pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group. Svojim lokálnym aj medzinárodným klientom, ako i uchádzačom o prácu ponúka široké portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení. Pripravuje tiež na mieru riešenia outsourcingu alebo kompletné zaistenie servisu náboru riadením celého procesu ako hlavný dodávateľ. Patrí medzi popredných poskytovateľov outplacementových služieb a poradenstva, ako aj výberu zamestnancov pomocou assessment centier, špeciálnych testov a dodatočne ponúka poradenský servis v oblasti ľudských zdrojov. Grafton pôsobí v rámci CEE v 4 krajinách. Viac na www.grafton.sk.