Po predvianočných brigádach je dopyt, záujem rastie najmä zo strany ľudí v trvalom pracovnom pomere

Počet brigádnikov hľadajúcich predvianočné brigády, ktorí si chcú a potrebujú prilepšiť vzhľadom na neľahkú ekonomickú situáciu na Slovensku, pribúda. V porovnaní s minulým rokom to však nie sú len študenti či seniori, zvýšený dopyt zaznamenala personálna agentúra Grafton najmä zo strany pracujúcich v riadnom pracovnom pomere.

Kým v minulom roku siahali po ponukách predvianočných brigád študenti, ukrajinské ženy a seniori, tohto roku ide predovšetkým o klasických pracovníkov s trvalým zamestnaním. Ako vysvetľuje Andrej Gurín, šéf žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton, za všetkým je nepriaznivá ekonomická situácia: „Pribúdajú brigádnici, ktorí si chcú a potrebujú prilepšiť popri práci v hlavnom pracovnom pomere a to najmä z dôvodu rastu životných nákladov. Firmy síce svojim pracovníkom zvyšovali mzdové ohodnotenie, rozhodne však nedokáže pokryť infláciu a rastúce ceny za tovary.“

Ľudia, ktorí sa nechcú kvôli Vianociam a darčekom zbytočne zadlžovať, preto siahnu po ponuke predvianočných brigád. Tie sú aj tohto roku najväčšie najmä v obchode a logistike, nakoľko pokračuje trend online nákupov z eshopov. Najčastejšími ponúkanými pozíciamištandardne miesta predavačov a predavačiek, tvoria 40% zo všetkých brigádnických ponúk. Chýbajú aj skladníci, kuriéri, dokladači a vykladači tovaru a takisto čašníci a čašníčky. V plnom prúde sa po Slovensku tiež rozbehli vianočné trhy, ktoré trvajú aj dlhšie, ako je adventné obdobie. Zo strany uchádzačov je o tieto pozície nadpriemerný záujem,“ hovorí odborník.

O brigády je stále záujem aj medzi študentmi, menej ich je zo strany seniorov, ktorí tohto roku očakávajú vianočný príspevok zo strany vlády. V porovnaní s minulým rokom je tiež nižšia obsadenosť brigád ukrajinskými občanmi, ktorí si už väčšinou na našom trhu našli prácu na trvalý pracovný pomer. Aj preto je záujemcov výrazne menej ako voľných brigádnických miest.

Istou výhodou, ktorá môže pomôcť firmám aspoň čiastočne uspokojiť dopyt po brigádnikoch, môže byť aj možnosť zamestnania mladých ľudí od 15. rokov. Hlavnou podmienkou takejto študentskej brigádnickej dohody je ľahká práca, ktorá nezaťažuje organizmus mladého človeka a neohrozuje jeho zdravie a bezpečnosť. Ide o krátkodobé dohody na priemerne 20 hodín týždenne, pričom do mesiaca môžu mladí ľudia pod 15 rokov odpracovať maximálne 80 hodín. Ročne by to však nemalo byť viac ako 350 odpracovaných hodín.

No napriek tomu, že Slovensko v tomto roku zápasilo s enormne vysokou infláciou, mzdy na brigádnických pozíciách rástli len mierne. „Odmena sa líši v závislosti od danej pozície a regiónu. Najvyššie zárobky sú vo všeobecnosti v Bratislavskom regióne, čím ďalej na východ je hodinová mzda nižšia,“ dodáva A. Gurín z Graftonu. V Bratislavskom regióne si môžu brigádnici zarobiť 6 až 7,50 eur za hodinu, v Trnavskom, Trenčianskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji od 5 do 6 eur a v okolí Košíc a Prešova je odmena okolo 5 eur na hodinu.

O Grafton Slovakia

Personálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 2004 a v súčasnej dobe pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group Holding. Svojim lokálnym aj medzinárodným klientom, ako i uchádzačom o prácu ponúka široké portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení. Pripravuje tiež na mieru riešenia outsourcingu alebo kompletné zaistenie servisu náboru riadením celého procesu ako hlavný dodávateľ. Patrí medzi popredných poskytovateľov outplacementových služieb a poradenstva, ako aj výberu zamestnancov pomocou assessment centier, špeciálnych testov a dodatočne ponúka poradenský servis v oblasti ľudských zdrojov. Viac na www.grafton.sk

O Gi Group Holding

Gi Group Holding je prvá talianska nadnárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti zamestnávania a zároveň je jedným zo svetových lídrov v oblasti služieb zameraných na rozvoj trhu práce. Skupina pôsobí v oblasti dočasného pridelenia i zamestnávania na hlavný pracovný pomer, ďalej potom vyhľadávania a výberu zamestnancov, executive search, školenia, podpory relokácie, outsourcingu a poradenstva v oblasti personálnych a administratívnych služieb. Spoločnosť zamestnáva viac než 6 000 zamestnancov a vďaka svojej priamej prítomnosti a strategickým partnerstvám pôsobí vo viac než 100 krajinách Európy, APAC, Ameriky a Afriky. Gi Group Holding poskytuje služby viac než 20 000 klientskych spoločnostiam a s tržbami vo výške 3,3 miliardy EUR (2021) je 5. najväčšou európskou personálnou firmou a 16. na svete (podľa Staffing Industry Analysts).

www.gigroupholding.com