Podľa štatistík vypije každý Slovák viac než dve fľaše vína alebo štyri litre piva za týždeň. Veľká časť sú vodiči a niektorí si napriek alkoholu v krvi sadnú za volant. Minulý rok prichytili policajti 10-tisíc takýchto vodičov. Keby však musel fúkať každý, kto riadil motorové vozidlo, toto číslo by bolo niekoľkonásobne vyššie. Alkohol sa v roku 2022 podpísal pod 12 % nehôd, najviac v pondelky a v piatky. Tú najtragickejšiu, pri ktorej v jednom okamihu vyhaslo päť mladých životov, si pamätáme všetci.
Ani táto tragédia však nebola dostatočnou výstrahou pred šoférovaním pod vplyvom alkoholu. Nedávno hliadka na Zemplíne namerala istej vodičke vyše 3 promile, na Spiši nafúkal muž 2,77 promile a ďalší Košičan si sadol za volant s 1,77 promile. Všetkým hrozí trest odňatia slobody, pretože mali viac ako 1 promile. V Trenčianskom kraji asistoval alkohol za uplynulých päť mesiacov až pri 53 nehodách.
Poriadne drahý pohárik
„V roku 2022 sme z PZP riešili 56 poistných udalostí, pri ktorých bol preukázaný alkohol v krvi motoristu. Škody na živote, zdraví a majetku, ktorých príčinou bol alkohol za volantom, presiahli 800-tisíc eur,“ hovorí správkyňa Nadácie Allianz a hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Strnad Muthová a dodáva, že ak motorista jazdí pod vplyvom alkoholu a spôsobí si škodu na vlastnom aute, poisťovňa mu plnenie zamietne. Ak spôsobí škodu inému, v rámci povinného zmluvného poistenia môže poisťovňa vymáhať od vinníka časť alebo celé plnenie vyplatené poškodenému. Nevinný vínny strik či malé pivko krátko pred šoférovaním vás tak môže vyjsť poriadne draho.
Astronomický účet za nehodu
Občianske združenie Fórum Pi s rozumom (FPSR) preto pripravilo projekt Účet za nehodu, v rámci ktorého navštívilo rôzne bary, reštaurácie a kluby po celom Slovensku. Tomáš Huba z FPSR vysvetľuje: „Vyčísliť sa dajú škody na majetku aj na zdraví. Preto sme priebežne v máji a júni rozdávali návštevníkom týchto podnikov symbolické Účty za nehodu, ktoré dosahovali výšku takmer 100-tisíc eur a zároveň sme vysvetľovali, že ak sa už rozhodnete piť, vždy je možné nájsť iný spôsob, ako sa dostať domov, než šoférovať.“
Bezpečnosť by totiž mala byť pre každého prioritou a jedným najpohodlnejších spôsobov je zavolať si taxík. Preto v spolupráci s platformou Bolt občianske združenie pripravilo aj akciu, v rámci ktorej mohlo po zadaní promo kódu BEZPECNESBOLTOM23 prvých dvesto novo registrovaných používateľov tejto aplikácie získať jazdu zadarmo. Každý človek, ktorý si po požití alkoholu namiesto za volant sadne do taxíka, je predsa pre celú spoločnosť úspechom.
Hliadky Pi s rozumom ušetria veľa nepríjemností
Túto aktivitu podporilo po celom Slovensku takmer 400 podnikov, aktuálne sa však hliadky Pi s rozumom presúvajú aj na multižánrový festival Pohoda. „Návštevníkom rozdáme symbolické účty za nehodu, tiež si budú môcť odmerať kalibrovanými alkohol testermi nášho partnera Tester.sk pred odjazdom hladinu alkoholu v krvi. Pretože rozhodne neplatí, že po malom pive nenafúkate,“ hovorí na záver najrozšírenejší mýtus Tomáš Huba z o. z. Fórum Pi s rozumom. Mimochodom po vypití malého piva (3 dl 5%) je u 90-kilového muža orientačná hladina zvyškového alkoholu v krvi 0,13 promile, hranicu 0,0 ‰ dosiahne približne za 50 minút a odbúranie veľkého piva u neho trvá cca 2 hodiny. Pritom už pol promile (teda 2 veľké pivá) zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 percent, pri 0,8 promile je to až o 400 %.