Na čo myslieť pri výbere markízy

Bratislava 24. marca 2021 – K jarným a letným mesiacom neodmysliteľne patrí posedenie na terase alebo balkóne. Až s markízou ho ale privediete k dokonalosti. Keď si budete chcieť dopriať energiu zo slnka alebo chytať bronz, necháte ju jednoducho zvinutú. Akonáhle vás ale slnko začne obťažovať a zatúžite po tieni, markíza príde vhod. Akú ale vybrať? Mala by splniť všetky vaše priania a tiež ladiť s dizajnom budovy. Dôležité je myslieť aj na technické možnosti vášho domu či bytu.

Tienenie na terasu aj balkón

Markíza vás ochráni pred slnkom aj jemným dažďom, a navyše sa stane elegantným prvkom vášho domu či bytu. Efektívne zatieni nielen balkón alebo lodžiu pri byte, ale tiež terasu rodinného domu. Oproti pergole nevyžadujú markízy náročné stavebné úpravy. Ale ak už máte zateplený dom, musíte počítať so zásahom do muriva – výsuvné markízy sa kotvia na stenu alebo do stropu.

Na ukotvenie markízy je potrebné zaistiť dostatok priestoru nad oknom. „V prípade, že vám nad okennými rámami neostáva žiadny priestor, zvoľte radšej do prednej časti balkóna zvislú fasádnu clonu, ktorej látka je fixovaná lankom alebo vo vodiacich lištách,” odporúča Filip Šimara, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia CLIMAX so širokou sieťou predajcov aj na Slovensku. Kým si markízu do bytu zaobstaráte, nezabudnite sa tiež poradiť s majiteľom domu. Fasáda aj balkón sú totiž spravidla v jeho vlastníctve, prípadne majetkom SBD.

Otvorená alebo kazetová markíza?

Na trhu sa objavujú dva základné typy markíz. Otvorené markízy ponúkajú jednoduchú konštrukciu a prívetivú cenu. Obľúbená je napríklad markíza Klasik, ktorá sa vyznačuje najmä veľkým výsuvom a možnosťou naklápať jej ramená ľubovoľne podľa výšky slnka. Látka otvorených markíz je navinutá na hriadeli. Nie je teda chránená pred dažďom, slnkom alebo snehom. Hriadeľ ale môžete zakryť pomocou striešky.

Najobľúbenejším spôsobom zatienenia moderného domu sú kazetové markízy. Ich látka je ukrytá v hliníkovom boxe, ktorý ju ochráni pred vlhkom či plesňami. Kazety markíz môžu mať zaoblený alebo hranatý tvar. Vďaka tomu ich zladíte s akoukoľvek stavbou a jej fasádou. K rodinným aj bytovým domom postaveným v minimalistickom štýle sa napríklad hodí elegantná hranatá kazetová markíza Segno, ktorá vyniká veľkým výsuvom aj čistým dizajnom navrhnutým talianskymi návrhármi.

Látka na mieru každému domu

Markízu zladíte s vaším domom či bytom tiež vďaka širokému výberu farieb aj dekorov látok. Akrylové látky, z ktorých sa markízy vyrábajú, sú už naimpregnované, ľahko sa udržujú a ich farby ani na slnku nevyblednú. Niektoré markízy môžete doplniť o výsuvný volán, napríklad kazetovú markízu Kaseta. Volán zaistí tieň aj počas nízkeho večerného slnka a zároveň bude ozdobou každej terasy. Na zatienenie terasy môžete využiť tiež bočnú markízu, ktorá sa kotví do fasády domu. Účinne vás ochráni pred bočným vetrom a zaistí potrebné súkromie.

Optimálna výška a sklon

Markízu vyberajte tiež podľa rozmerov plochy, ktorú potrebujete zatieniť. Vytiahnutý predný profil markízy by mal byť ideálne vo výške 2 m, aby vám neprekážal. Pokiaľ si vyberiete markízu s predným volánom, ktorého štandardná výška býva 20 až 30 cm, potom je vhodné ju umiestniť ešte o niečo vyššie.

„Dôležité je pripevniť markízu tak, aby jej sklon bol aspoň 14 stupňov. Vďaka sklonu totiž pri daždi voda lepšie odteká a znižuje sa riziko, že sa vám markíza dažďom pokazí. Markíza ale slúži predovšetkým na tienenie, nie ako náhrada dáždnika,” vysvetľuje Filip Šimara. Impregnované látky síce odolajú slabej prehánke, ale pred silným dažďom je potrebné markízu vždy stiahnuť.

Motorické ovládanie chráni pred poškodením

Pri výbere markízy si tiež starostlivo rozmyslite, ako ju chcete ovládať. Markízy je možné sťahovať ručne pomocou kľuky. Výrazne pohodlnejšie je ale ovládanie prostredníctvom nástenného vypínača, diaľkového ovládania alebo inteligentnej aplikácie. Ak sa rozhodnete pre elektrické ovládanie, je potrebné na balkón alebo terasu zabezpečiť s predstihom prívod elektriny.

Motorické ovládanie je oproti manuálnemu plynulejšie a šetrnejšie ku konštrukcii. Navyše markízu ochráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Ak fúka vietor, veterný či otrasový senzor markízu zatiahne a zabráni tak jej poškodeniu. Vďaka tomu vám dlhšie vydrží. Slnečný senzor zase zabezpečí, že sa pri intenzívnom slnečnom svite markíza automaticky vysunie. Na terase alebo balkóne tak budete mať príjemnú klímu ešte pred príchodom domov.

Tienenie pomocou markízy ochráni pred horúčavou nielen vás, ale aj vonkajší nábytok alebo dlažbu na terase a súčasne zabráni tomu, aby došlo k prehriatiu priľahlej izby.

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk

Spoločnosť CLIMAX je najväčším výrobcom tieniacej techniky v Českej republike. Zamestnáva viac ako 500  zamestnancov a patrí k významným zamestnávateľom v Zlínskom kraji. Na trhu pôsobí už od roku 1993 a po celú dobu svojej existencie kladie dôraz na kvalitu a špičkové spracovanie svojich výrobkov. Výroba, sídlo spoločnosti a vlastné vývojové centrum sa nachádza vo Vsetíne. Viac než polovica všetkých výrobkov smeruje na export do krajín západnej Európy, na Slovensku má rozsiahlu sieť CLIMAX PARTNEROV. CLIMAX vyrába vonkajšie žalúzie a rolety, markízy, zvislé fasádne clony, vnútorné látkové tienenie, pergoly, siete proti hmyzu a vnútorné žalúzie.


Fotogaléria