Výmenu balenej vody za SodaStream pozitívne pocíti rodina aj príroda

Osveta okolo plastových obalov má taký široký dosah, že už aj škôlkari poznajú význam slova „separovať“. Ak ste sa rozhodli znížiť množstvo spotrebovaných jednorazových obalov, gratulujeme vám: presne toto je smer, ktorým sa treba uberať. Plasty, ktoré sa dostanú do prírody, v nej aj ostanú a to nie je celý problém ich dopadu na životné prostredie. Na výrobu fliaš sa spotrebujú milióny litrov vody a tá sa už teraz stáva nedostatkovým tovarom.

Plastové fľaše sa vyrábajú z ropného produktu polyetyléntereftalátu (PET). Na ich výrobu a prepravu je potrebné aj obrovské množstvo fosílnych palív. Ak naplníte plastovú fľašu tekutinou do jednej štvrtiny, uvidíte, koľko suroviny bolo zhruba treba na jej výrobu. V prípade jednorazových plastov je to viac než veľa. V uplynulom roku sa k jednorazovému plastovému odpadu pridali aj rúška, rukavice a ďalšie ochranné pomôcky a zamorili už aj tak dosť znečistené moria a oceány. Stačí sa však prejsť po našich uliciach, lesoch a popri potokoch a zistíme nepríjemnú skutočnosť, že ani na Slovensku nie sme výnimkou. 

Najrýchlejšie riešenie – výmena jednorazových plastov

Ako bude naša Zem vyzerať o pár rokov záleží od každého z nás. Netreba veľa, na začiatok stačí vymeniť jednorazové plasty za opakovane použiteľné materiály. Určite by ste vedeli vymenovať niekoľko spôsobov, ako sa to dá spraviť už teraz – tým najznámejším sú ekologické vrecúška na zeleninu a ovocie. Ďalším je napríklad výmena kupovanej sýtenej vody za domácu. Svetovo najväčší producent prístrojov na výrobu domácej perlivej vody SodaStream garantuje, že všetky jeho fľaše sú vyrobené zo zdravotne nezávadného plastu, určeného na opakované použitie. Preto je SodaStream ideálnym riešením na výmenu balenej sýtenej vody za jej domácu výrobu. Opakovane použiteľné fľaše z Tritanu majú dobu použiteľnosti na sýtenie tri roky a potom sa dajú stále využívať v domácnosti na nesýtenú vodu alebo napríklad na polievanie kvetov či  s trochou kreativity ako váza, kŕmidlo pre vtáky, sporiteľnička…

Čo je Tritan?

Tento plastový materiál pripomína sklo, pričom si ale uchováva výhody plastu. Je veľmi pružný, ľahký, pritom odolný. Neabsorbuje pachy, je UV rezistentný a teda časom nemení farbu a nápoje uchová dlhšie čerstvé. V umývačke riadu zvláda teploty do 70 °C.

Za tie tri roky odbremeníte ekosystém od tisícok jednorazových plastových fliaš a plechoviek a ušetríte milióny litrov vzácnej vody, ktorá by sa spotrebovala pri ich následnom spracovaní.