Vymaľované bez šmúh: Triky na dokonalé steny + extra tip na perfektnú bielu

So správnymi nástrojmi, farbou a postupom bude maľovanie stien hračka. Foto: Pexels

Jedným z najčastejších problémov pri maľovaní sú šmuhy na povrchu stien, ktoré znehodnotia celú vašu námahu. Stačí však poznať niekoľko jednoduchých trikov, ako sa takýmto fľakom vyhnúť a dosiahnuť výsledok ako od profesionála.

Maľovanie stien v izbách môže byť jednoduchou úlohou, ak máte správne nástroje a postup.

1. Steny poriadne očistite

Prvým krokom k dokonalému maľovaniu je správna príprava povrchu. Z miestnosti odstráňte menší nábytok, veľký presuňte do stredu tak, aby ste okolo neho mohli pohodlne chodiť a zakryte ho igelitom alebo papierom. Zmetákom vyčistite steny od prachu a nečistôt, prípadne ich povysávajte a diery zahlaďte pomocou sadry.

2. Nepodceňujte penetráciu

Práve podklad do značnej miery určuje, či farba pokryje povrch steny v rovnomernej, tenkej vrstve a vytvorí homogénny náter. Penetrácia prenikne do podkladu a zlepší priľnavosť farby, čím sa zníži riziko vzniku šmúh. Podkladový náter naneste valčekom rovnomerne po celej stene a nechajte zaschnúť podľa odporúčania výrobcu.

3. Investujte do kvalitnej farby a nástrojov

Investíciou do kvalitnej náterovej farby výrazne znížite riziko vzniku šmúh a váš výsledok získa profesionálnejší vzhľad. Kvalitné farby majú vyššie hladiny pigmentu, čo znamená, že rovnomerný náter dosiahnete už pri dvoch vrstvách, a tým pádom spotrebujete menej farby. Okrem toho vlastnosti týchto farieb uľahčujú dosiahnutie hladkého povrchu. Z dlhodobého hľadiska vám tak investícia do kvalitnej farby ušetrí čas, námahu a poskytne aj oveľa lepší výsledok. 

Vyberte tiež správne nástroje, ako sú valce a štetce, ktoré sú vhodné pre váš typ povrchu stien. S ich výberom vám ochotne poradia pracovníci predajní Dom farieb po celom Slovensku.

Tip expertov: Než sa pustíte do maľovania valčekom, obaľte ho lepiacou páskou a potom ju strhnite. Všetky uvoľnené čiastočky zostanú na páske a nie na vašej stene. Ďalšou možnosťou je valček povysávať.

Dobrá rada pre perfektné biele steny a stropy

Biela farba je ešte stále najobľúbenejšia, uprednostňuje ju až 70 % kupujúcich, ktorí sa rozhodli pre nový náter stien. Dokonale harmonické prostredie dosiahnete s revolučným náterom Primalex Extra Matt. Jeho inovatívna technológia ANTI-REFLEX a vynikajúca krycia schopnosť opticky eliminujú nedokonalosti a odlesky, čím vaše steny získajú bezchybný a jednotný vzhľad. Na menej náročné povrchy vám dokonca postačí iba jeden náter. S Primalexom Extra Matt získate nielen krásu, ale aj praktickosť, pretože je umývateľný.

Umývateľný Primalex Extra Matt je ideálny do dynamických domácností a priestorov. Foto: Primalex

4. Technika natierania chce trochu cviku

Správna technika je ďalším zo základných pilierov vášho úspechu. Niektorí domáci majstri sa mylne domnievajú, že čím viac farby na valček naberú, tým lepšie sa bude rozotierať. Príliš veľa farby však môže na stenách vytvoriť nechcené čiary a šmuhy. Valček namočte do farby a jemným tlakom otrite o podložku, aby ste vytlačili prebytočnú farbu. Chce to trochu cviku, no na optimálne množstvo naberanej farby prídete naozaj rýchlo, najmä ak použijete kvalitnú farbu na steny.

Biela interiérová farba sa na vrchole obľúbenosti drží už desaťročia. Svojou univerzálnosťou dáva vyniknúť zariadeniu a ďalším farbám v interiéri. Foto: Pixabay

Vedeli ste, že…?

Farby Primalex neprskajú. To oceníte pri ich aplikácii na stenu a tiež pri upratovaní.

5. Robte tenké nátery pri zatvorenom okne

Je lepšie aplikovať niekoľko tenkých náterov farby ako jeden hrubý. Týmto spôsobom sa farba rovnomerne vstrebe do povrchu a minimalizuje sa riziko vzniku šmúh. Vždy počkajte, kým prvý náter úplne zaschne, a až potom aplikujte ďalší. Okno v izbe otvorte, až keď ste domaľovali, inak bude náter zasychať nerovnomerne a hrozia šmuhy.


Zdravý tip: Pri výbere farby hľadajte zelené označenie VOC FREE. Takto označené farby neobsahujú prchavé organické látky, rozpúšťadlá ani zmäkčovadlá, takže do ovzdušia neuvoľňujú žiadne škodliviny.

6. Obrňte sa trpezlivosťou pri vysychaní náterov

Skôr, ako sa rozhodnete pre ďalší náter, nechajte každý predchádzajúci úplne vyschnúť. Vysušenie môže trvať niekoľko hodín, niekedy aj niekoľko dní – v závislosti od typu farby a poveternostných podmienok. Počítajte s tým pri plánovaní termínu vynovovania vašich stien. Po dokončení vašej práce je možné, že sa vyskytnú miesta vyžadujúce dodatočné dotiahnutie. Drobné nedostatky opravíte štetcom a tenkou vrstvou farby.

S týmito jednoduchými krokmi môžete dosiahnuť profesionálny výsledok pri maľovaní stien vašich izieb a zabudnúť na problémy so šmuhami. Pamätajte, že trpezlivosť a starostlivá príprava sú kľúčom k úspešnému výsledku. Pre viac dobrých tipov, ale najmä všetky produkty na maľovanie interiérov aj exteriérov nájdete v sieti predajní DOM FARIEB alebo na www.domyfarieb.sk či na www.primalex.sk.


Fotogaléria