9 vecí, ktoré by chceli učitelia odkázať rodičom

Byť rodičom školáka je určite náročné, byť učiteľom je neporovnateľne ťažšie. Sami učitelia tvrdia, že s rodičmi to mávajú niekedy zložitejšie, než so žiakmi. Učiteľov je málo, sú prepracovaní, nedostatočne zaplatení, s obrovskou zodpovednosťou za zverené deti. Často nakupujú školské pomôcky zo svojho, na vyučovanie sa pripravujú počas svojho voľna. S deťmi aj s rodičmi musia jednať diplomaticky a ku každému hľadať prístup, ktorý zafunguje. Nie je to špecifikum Slovenska, takto to funguje na celom svete. Britský denník The Guardian priniesol nadčasový článok o tom, čo by učitelia chceli povedať rodičom pre zlepšenie vzájomných vzťahov.

Doprajte im detstvo

Deti v škole získavajú vedomosti a učia sa aj sociálnej interakcii. Mobilné telefóny ich však skôr učia správaniu na sociálnych sieťach, než bežným praktickým sociálnym zručnostiam. Preto im namiesto mobilu doprajte hry s rovesníkmi, behanie po vonku, lozenie po stromoch. Že sa do toho nehrnú? Buďte im vzorom, veď spoločnými zážitkami sa budujú vzťahy a tvoria tie najkrajšie spomienky. Hádam by ste nechceli, aby si vaše dieťa namiesto vás pamätalo viac výhru vo Fortnite alebo ako si celé dni vypisovalo s kamarátmi?

Hodnota dieťaťa sa nemeria známkami

Vaše dieťa nemusí vynikať v každom predmete. Niekto má bunky na matematiku, iný na jazyky, ďalší je manuálne zručný. Každý má svoje vlastné tempo, preto neporovnávajte svoje dieťa s lepšími. Iba čo mu pošramotíte sebavedomie. Zamerajte sa na silné stránky vášho školáka a podporujte tie. Oceňujte každý pokrok a pokiaľ dieťaťu vyslovene niečo nejde, netlačte naň. Radšej nech je perfektné v tom, čo ho baví, ako by sa malo trápiť.

Doprajte deťom pocit zlyhania

Znie to možno kruto, ale vodenie za ručičku deťom naozaj neprospieva. Niektorí rodičia by za svoje deti najradšej aj dýchali a tak im aspoň pomáhajú, kde sa dá. Snaha spraviť svojmu potomkovi život čo najjednoduchší je v skutočnosti medvedia služba. Deti si potrebujú prejsť zlyhaniami, chybami, problémami a úlohou rodiča je byť dieťaťu v takýchto situáciách oporou, ukázať mu, ako postupovať a pomôcť mu chybu napraviť. Stále platí, že najlepšie sa učíme na vlastných chybách – či už máme 6 alebo 46 rokov. Preto za svojich školákov nerobte domáce úlohy a projekty. Dieťaťu to neprospeje a učiteľ to hneď vidí.

Nákupy do školy spravíte v PLANEO aj bez peňazí

Jablko nepadá ďaleko od stromu

Nedostatok rešpektu voči učiteľom je alarmujúci. Zlé správanie žiaka odráža problémy doma. Nie je žiadnym tajomstvom, že veľkí násilníci vychovávajú malých násilníkov, neúctiví dospelí vychovávajú neúctivých žiakov – a nikto tomu nerozumie lepšie, než učiteľ. Správanie rodiča koreluje so správaním dieťaťa v škole aj mimo nej. Ak je rodič kritický k postupom učiteľa a dieťa doma počúva, že „učiteľ nič nevie“, potom bude žiak len ťažko rešpektovať učiteľa a dodržiavať pravidlá. Verte tomu, že učiteľ sa dozvie, odkiaľ „vietor fúka“! Deti totiž opakujú všetko, čo doma vidia a počujú. A počujú najmä vtedy, keď si myslíte, že nepočúvajú.

Prepáčte, ale vaše dieťa je len lenivé a klame

Koľkí učitelia by toto radi povedali rodičom detí, ktorí sa snažia v lenivosti svojho milovaného dietka vidieť rôzne poruchy učenia! Keď dieťa vidí, že sa nemusí usilovať, pretože existuje fungujúca zásterka jeho správania, nemá žiadnu motiváciu na zlepšenie. Do života si potom odnáša poznanie, že ak sa nájde dobrá výhovorka, môže sa vyhnúť nepríjemnej zodpovednosti. Čo z takého dieťaťa vyrastie si asi viete predstaviť. Rovnako je to s klamstvom, keď je pre dieťa jednoduchšie nepovedať celú pravdu, než si priznať svoj podiel viny.

Dbajte na spánok

To, že sa v izbe nesvieti, neznamená, že dieťa spí. Dve hodiny pred spaním nedovoľte dieťaťu mobil ani hry na počítači, aj keby vás to stálo ušné bubienky. Deti vo veku 6 až 13 rokov by mali spať 9 až 11 hodín a 14 až 17-roční potrebujú 8 až 10 hodín spánku. Následky kratšieho spánku sa prejavia už po štyroch nociach, stačí, ak dieťa spí o hodinu menej, ako jeho organizmus potrebuje. Nedostatok spánku ovplyvňuje náladu, výkony a aj zdravie detí  – a samozrejme aj dospelých.

Nechajte si poradiť

Učitelia vedia, čo je dobré pre vaše deti a vedia aj, čo je dobré pre vás. Napríklad teraz na začiatku školského roka je dobré vedieť, že školské potreby, notebooky, počítače, kalkulačky či inú elektroniku je dobré nakúpiť cez planeo.sk. Na nákup nepotrebujete ani euro, keď si zvolíte možnosť splátok podľa vašich finančných možností.

S dopravou Packeta vám váš nákup príde tam, kde to máte najpohodlnejšie a bez čakania na kuriéra – a teraz úplne zadarmo

Dôverujte potrebe domácich úloh

Rodičia sa na domáce úlohy sťažujú veľmi radi. Buď je úloh veľa, sú ťažké, alebo príliš jednoduché, alebo zbytočné… Domáce úlohy sú súčasťou prípravy do školy, pretože učenie sa nie je iba vyučovanie. Pri ich vypracovávaní si žiaci upevňujú učivo, zlepšujú zručnosti. Preto nechajte deti,  nech si úlohy vypracúvajú sami a vy im len pomôžte, ak je to potrebné. Rovnako neospravedlňujte žiaka za nevypracovanú úlohu. Aj to je jeho zodpovednosť, nechajte ho, nech sa u učiteľa ospravedlní sám. Zvyšuje si tak sebavedomie a zlepšuje sa jeho zodpovednosť.

Učitelia majú život aj mimo školy

Učitelia sú rodičom k dispozícii telefonicky, na mailoch, cez SMS, ale netreba to zneužívať. Aj oni majú svoje rodiny, záľuby, chcú si oddýchnuť a venovať sa sami sebe. Takže pokiaľ nie je situácia skutočne vážna, doprajte im oddych a kontaktujte ich len v nevyhnutných prípadoch.