Odborník na záhradnú techniku: Na týchto 8 vecí záhradkári pravidelne zabúdajú

Peter Lukáč je odborník na záhradnú techniku a z praxe vie, čo záhradkári na jar často zanedbávajú. Foto: Lenka Májeková

Záhradkári sa už prebudili po zimnom spánku a o zábavu až do jesene majú postarané. Pokiaľ k nim patríte aj vy, nechajte si poradiť, na čo by ste nemali zabudnúť.

Pokiaľ patríte k vyznávačom starého príslovia „Ak chceš byť šťastný po celý život, založ si záhradu“, určite sa tešíte, že sezóna sa už začala. Azda ani neexistuje záhradkár, ktorý by tento rok už nezanechal prvé stopy svojej činnosti na svojom milovanom kúsku zeme., Odborník na záhradnú techniku Peter Lukáč vám dá pár malých, ale zato veľmi užitočných rád, aby vám práca v záhrade aj naďalej išla od ruky.

Vyčistite a nabrúste náradie

Údržba záhradného náradia výrazne predlžuje jeho životnosť. V prípade, že ste náradie po skončení sezóny len tak odložili, je načase dať ho do dobrej kondície. Kovové časti náradia vyčistite a dajte nabrúsiť, dreveným rukovätiam prospeje vyčistenie a pretretie ľanovým olejom. Pokazené náradie nahraďte novým. „V PLANEO máme záhradnícke náradie a záhradnú techniku FIELDMANN. Len málokto vie, že je to česká značka. Okrem záhradkárov potešia zelené výrobky aj hobby majstrov, v ponuke je tiež záhradný nábytok či grily. Za najväčšiu výhodu okrem priaznivej ceny považujem možnosť vybrať si, aký pohon vám vyhovuje najviac – elektrický, aku alebo motorový,“ hovorí predajca z košickej predajne PLANEO, pre ktorého je práve FIELDMANN jednou zo srdcoviek.

EXTRA TIP od Petra z PLANEO: Na splátky vás teraz vyjde nákup v PLANEO a na planeo.sk ešte lacnejšie. Viac info TU

Vyčistite kvetináče

Na kvetináče sa často zabúda. Spravidla z nich vysypeme starú hlinu, nasypeme nový substrát a sadíme. No aj tie treba z času na čas umyť, prípadne dezinfikovať. „Odporúčam skontrolovať aj hlinu v črepníkoch, pretože práve tu mohli larvy škodcov prečkať zimu,“ prízvukuje Peter Lukáč.

Upravte skleník

Ak ste to ešte nespravili, je najvyšší čas odstrániť zo skleníka riasy, mach a nečistoty, ktoré sa na ňom nachytali počas mesiacov, kým sa nepoužíval. Hadicou umyte skleník poriadne zvonka aj zvnútra a zmyte všetok prach, aby sa dnu dostalo čo najviac životodarného svetla. Skontrolujte aj konštrukciu a poškodené časti opravte. Ako vraví Peter Lukáč: „Vysokotlakový čistič, teda ‚vapka‘, by mali byť v každom dome. Vyčistíte ním už spomínaný skleník aj chodníky, terasu aj auto. Je to proste univerzálny nástroj.

Vapka patrí k domu tak, ako kosačka k trávniku. Foto: FIELDMANN

Prevzdušnite trávnik

Len čo prestanú prízemné mrazy, z trávnika opatrne vyhrabte nafúkané lístie a odumreté steblá, prevzdušnite ho vertikutátorom a pohnojte. „Vertikutáciu však zvládne len dobre zakorenená tráva, ktorá má aspoň 2 – 3 roky. Mladému trávniku by ste mohli uškodiť a vertikutátorom jemné korienky vytrhať,“ upozorňuje Peter na častý omyl najmä začínajúcich záhradkárov. Ak trávnik nemáte, teraz je dobrý čas na jeho výsev.

Pod značkou FIELDMANN nájdete celú flotilu pre váš dokonalý trávnik. Foto: FIELDMANN

Objednajte semená a cibuľky

Nečakajte do zajtra, pretože práve teraz sa semienka zeleniny a kvetov míňajú ako teplé rožky. Nezabudnite ani na cibuľky v lete kvitnúcich kvetov ako sú gladioly alebo ľalie. „Kvetinové záhony bývajú skôr pýchou žien. Pre ne mám tiež dobrú správu – FIELDMANN myslí aj na nežné záhradkárky a to nielen dámskymi rukavicami či náradím v ružovej farbe, ale aj nízkou váhou väčšiny výrobkov,“ dáva do pozornosti predajca s dlhoročnou praxou.

AKU program FIELDMANN uľahčuje záhradkárom prácu. Foto: FIELDMANN

Vytrhajte burinu

Teplé dni už vytiahli zo zeme nielen prvé jarné kvety, ale aj burinu. Kým ešte nie je poriadne zakorenená, bude sa vám vytrhávať ľahko. A to už vie každý záhradkár, že čím menej príležitostí rozrásť sa burine poskytnete, tým menej práce s ňou budete mať počas sezóny.

„Štiepkovač FIELDMANN FZD 5015-E má aj ochranu proti preťaženiu,“ vysvetľuje Peter Lukáč.
Foto: Lenka Májeková

Pripravte štiepku na ďalšie spracovanie
Staré konáre vám na záhrade ešte vynikajúco poslúžia. Štiepkovačom zmeníte staré drevo na užitočnú štiepku, vhodnú na mulčovanie, prevzdušňovanie kompostu alebo dobre preschnutnú v zime na rozkúrenie. Štiepkovač Fieldmann FZD 5015-E si sám vťahuje konáre až do priemeru 4,4 cm a drví ich do 60-litrovej nádoby. Vďaka kolieskam ho postavíte presne tam, kde ho potrebujete mať.

FIELDMANN má široký sortiment aj pre chvíle pohody, či už záhradný nábytok, alebo grily.

Nezabúdajte na to najhlavnejšie!

Žiaľ, na to najhlavnejšie zabúdame najčastejšie. Mať záhradu je síce fajn, oveľa dôležitejšie však je mať dobré vzťahy so svojimi najbližšími. Tie vám však nezabezpečia ani tie najkrajšie paradajky či muškáty. „Najdôležitejšie je nezabúdať na rodinu a priateľov a tráviť s nimi čo najviac spoločného času. Trebárs na dobrej grilovačke, alebo len tak pri spoločnom stolovaní cez víkend,“ dodáva otec dvojičiek Peter Lukáč.


Fotogaléria