Toto je dôvod, prečo by sme mohli patriť k najšťastnejším národom

Voda je náš národný poklad. Foto: Shutterstock

Mohli by sme patriť k najšťastnejším národom na svete. Stačí si len uvedomiť, aký obrovský poklad na Slovensku máme. A vážiť si ho.

V rebríčku najšťastnejších krajín sa Slovensko pozerá na prvé priečky poriadne zdola. V minuloročnom meraní sme v rebríčku World Happiness Report obsadili až 35. miesto zo 150. Pritom máme doma taký obrovský poklad, o ktorom iné krajiny len snívajú. Stačí jeden pohyb a z kohútika nám tečie dostatok vody na to, aby sme sa napili, poriadne si umyli ruky, zrelaxovali vo vani, navarili plný hrniec polievky, poliali kvety – kedykoľvek to potrebujeme. Vodu berieme ako samozrejmosť, pritom však môžeme hovoriť skôr o veľkom šťastí, že jej máme ešte stále dostatok. Napríklad v indických mestách nemá prístup k vode až 60 % domácností v mestách a vyše 80 % na vidieku. Do týchto oblastí priváža vodu auto, no každému sa ujde len 25 litrov, čo nie sú ani dve plné vedrá. Na pitie a varenie to stačí, treba sa však aj umývať, napojiť hospodárske zvieratá, poliať pestované plodiny… Auto nechodí každý deň, takže s vodou treba šetriť. Viete si predstaviť takýto život?

Môcť si pripiť pohárom čistej vody je šťastie. Zdroj: SodaStream

Zdroj obnoviteľný, nie nekonečný

Voda pokrýva vyše 70 % povrchu Zeme. Zdanie dostatku zmizne, akonáhle si uvedomíme, že iba 1,2 percenta je vhodnej na pitie a jej zdroje sú rozložené nerovnomerne. Voda síce patrí medzi obnoviteľné zdroje, ale s nárastom populácie sa jej obnoviteľnosť výrazne spomaľuje. K nehospodárnemu míňaniu vzácnych zdrojov, spojených so zásahmi do životného prostredia, patrí aj kupovanie balenej vody tam, kde to nie je nevyhnutné – teda aj u nás. S výrobou plastových fliaš je spojená produkcia skleníkových plynov, vysoká spotreba energie a produkcia emisií a to nielen pri výrobe samotných fliaš, ale aj pri výrobe ďalších obalových materiálov a rozvoze fliaš do obchodov. Ďalšia environmentálna záťaž vzniká pri recyklácii plastov. Preto najlepší odpad je ten, ktorý sa netvorí. A prečo by sa aj mal, keď tu na Slovensku máme veľké šťastie na kvalitnú vodu, ktorá nám tečie z kohútika?

Míňame peniaze, kde môžeme ušetriť

Napriek tomu každý Slovák vypije priemerne takmer 90 litrov balenej vody za rok, z čoho približne tretinu litrov tvorí perlivá voda. „Patríme k šťastným krajinám s kvalitnou pitnou vodou z vodovodu, ktorú si doma môžeme podľa chuti nasýtiť, takže naozaj nie je nutné balenú sýtenú vodu kupovať,“ hovorí Attila Forgon, produktový manažér spoločnosti SodaStream pre Slovensko. „Bombička v prístroji SodaStream vystačí na 60 až 80 litrov sýtenej vody. Každá fľaša SodaStream je bez škodlivých BPA a vydrží až tri roky, čím nahradí  tisícky jednorazových plastových fliaš. Maximálne ekologický je prístroj Crystal so sklenenou fľašou,“ dodáva. SodaStream Crystal, ako aj ďalšie prístroje, fľaše a príslušenstvo na vás čakajú v e-shope www.sodastream.sk. Pri nákupe nad 40 eur s dopravou zadarmo.


Fotogaléria