Toto leto môžu brigádovať aj 15-roční, hľadať ponuky treba čo najskôr

Po výraznom prepade, ktorý zaznamenal pracovný trh v pandemickom lete 2020, sa počet letných brigád kontinuálne zvyšuje. Ponúk je dosť, tie lepšie sa však rýchlo míňajú. Záujem o ne sa zvyšuje aj v kategórii 15 ročných, ktorí vďaka novele môžu brigádovať tiež. Okrem mzdy je ich prínos pre študentov aj v lepšom uplatnení v praxi, pripomína personálna agentúra Grafton.

Leto sa blíži a najmä študentom prinesie okrem oddychu aj možnosť si trochu privyrobiť a dopriať si následne niečo príjemné. „Už v minulom roku bolo príležitostí na brigádu pre mladých počas prázdnin pomerne veľa, čo bolo spôsobené zlepšením pandemickej situácie,“ vysvetľuje Andrej Gurín, Branch Manager žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton a dodáva: „Tento rok je ich ešte viac a každý študent, kto bude chcieť, si nájde uplatnenie. Ak však chce lepšiu pozíciu či lepšie ohodnotenie, nemal by s hľadaním brigády otáľať, ale začať hneď teraz.“

Ponúk je dostatok, brigádovať môžu aj 15-roční

V minulom roku bol veľký dopyt po brigádnikoch v gastro segmente, takisto aj v cestovnom ruchu. Brigádnikov však hľadali a hojne využívali aj výrobné firmy naprieč všetkými odvetviami. „Dôvod bol ten, že nezamestnaní hľadali najmä trvalé pracovné miesta a kvôli pandémii bol na trhu celkovo skôr nedostatok, aj agentúrnych, zamestnancov. Čo sa týka tohtoročnej sezóny, tak očakávame úplne rovnakú situáciu,“ hodnotí odborník.

Uľahčenie hľadania brigádnikov pomohla tiež zmena spôsobená prijatím novely, vďaka ktorej mohli zamestnávatelia prijímať aj neplnoletých brigádnikov od 15 rokov. Týka sa však ľahších prác, ktoré svojim charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ďalší vývoj, školskú dochádzku a vyučovanie. Zamestnávateľ musí mať povolenie na takéto zamestnávanie od Inšpektorátu práce, no ide len o mierne zvýšenie administratívnej záťaže, čo sa zamestnávateľovi v konečnom dôsledku oplatí.

Z interných prieskumov Grafton vyplýva, že v minulom roku vďaka tomu vzrástol počet záujemcov o letnú brigádu vo veku 15 – 16 rokov v porovnaní s pandemickým rokom 2020 o cca 30 percent a v tomto roku očakáva ešte väčší nárast. Najväčší záujem je však už tradične u študentov vo veku 17 – 20 rokov. 

Dobrú brigádu treba začať hľadať čím skôr

Túto sezónu môžu ovplyvniť aj pracovníci k Ukrajiny, no mnohí z nich si už prácu našli – niektorí na trvalý pracovný pomer, niektorí formou brigády. „Tým že aktuálne zaznamenávame rekordný počet voľných pracovných miest, očakávame, že aj dopyt po brigádnikoch bude rovnako vysoký a zamestnanci z Ukrajiny skôr doplnia domácich pracovníkov,“ hovorí A. Gurín.

Počas tejto letnej sezóny budú mať študenti stredných a vysokých škôl najväčšiu šancu nájsť si prácu v cestovnom ruchu, gastro priemysle, hotelierstve, obchode. Dostupnými sektormi by ale mali byť aj rôzne administratívne práce, pomocné práce vo výrobnom aj nevýrobnom sektore. Firmy už tradične hľadajú predavačov, pokladníkov, asistentov, skladníkov, telefonických operátorov, čašníkov či dokladačov tovarov, ale aj koordinárotov či animátorov. Príležitosti sa oproti minulému roku rozšírili o ponuku z oblasti marketingu, žurnalistiky či médií.

Prognózy sú síce optimistické, ale s hľadaním treba začať čím skôr, nakoľko tie najatraktívnejšie brigády sa rýchlo míňajú. „Študenti môžu svoje šance na nájdenie dobrej brigády zvýšiť tým, že si zaregistrujú svoj životopis na rôznych pracovných portáloch. Takisto môžu využiť aj služby pracovných agentúr, ktoré im rovnako vedia pomôcť so sprostredkovaním práce počas leta. Agentúra má tú výhodu, že im vie poskytnúť komplexné informácie a tiež poradiť im, ako zvládnuť pracovný pohovor, ako si pripraviť vhodný životopis, čo všetko by mal tento životopis obsahovať – od štúdia až po pracovné skúsenosti. Toto všetko im môže pri získaní dobrej brigády pomôcť,“ radí odborník z Graftonu.

Lepšie pracovné uplatnenie vďaka brigáde

Nielen mzda, ktorá sa bude v tomto roku pohybovať najčastejšie v rozpätí od 4,5 eur do 6 eur za hodinu, je pre študentov v prípade letných brigád prínosom. Ďalším sú praktické skúsenosti, ktoré môžu zúročiť vo svojom ďalšom štúdiu či pracovnej kariére. „Zamestnávatelia hľadajú v prvom rade kvalitného človeka, ktorého budú vedieť sami nasmerovať, rozvíjať a posúvať. A práve tu sa môže prejaviť prvý problém v podobe nedostatku absolventských skúseností, ktoré mohli predtým čerpať napríklad počas letných brigád. Personalisti totiž dobre vedia, že človek, ktorý pravidelne brigádoval, získal isté pracovné návyky a zručnosti, vie sa motivovať, dokonca už aj zvládať a samostatne riešiť rôzne situácie. Brigáda ho to už naučila. Aj práve toto môže výrazne zavážiť pri pohovore u zamestnávateľa,“ hovorí Andrej Gurín.

V súčasnosti zamestnávatelia pri výbere nových zamestnancov z radu absolventov až tak neposudzujú, čo všetko sa počas strednej či vysokej školy naučili. Skôr sa zameriavajú na ich predchádzajúce pracovné skúsenosti, ktoré získali počas brigád, stáží, pobytov v zahraničí, kurzov či projektov, na ktorých sa podieľali. Uprednostňovaní a aj viac oceňovaní sú tak tí, ktorí popri škole už nabrali prax. „Ak si to študenti odložili na posledný ročník v škole, v súboji o pracovné miesto ich napokon predbehnú iní, skúsenejší absolventi, ktorí získavanie pracovných skúseností nezanedbávali a počas školy či leta pravidelne pracovali,“ dodáva na záver odborník Graftonu.

O Grafton Slovakia

Personálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 2004 a v súčasnej dobe pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group Holding. Svojim lokálnym aj medzinárodným klientom, ako i uchádzačom o prácu ponúka široké portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení. Pripravuje tiež na mieru riešenia outsourcingu alebo kompletné zaistenie servisu náboru riadením celého procesu ako hlavný dodávateľ. Patrí medzi popredných poskytovateľov outplacementových služieb a poradenstva, ako aj výberu zamestnancov pomocou assessment centier, špeciálnych testov a dodatočne ponúka poradenský servis v oblasti ľudských zdrojov. Viac na www.grafton.sk.

O Gi Group Holding

Gi Group Holding je prvá talianska nadnárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti zamestnávania a zároveň je jedným zo svetových lídrov v oblasti služieb zameraných na rozvoj trhu práce. Skupina pôsobí v oblasti dočasného pridelenia i zamestnávania na hlavný pracovný pomer, ďalej potom vyhľadávania a výberu zamestnancov, executive search, školenia, podpory relokácie, outsourcingu a poradenstva v oblasti personálnych a administratívnych služieb. Spoločnosť zamestnáva viac než 6 000 zamestnancov a vďaka svojej priamej prítomnosti a strategickým partnerstvám pôsobí vo viac než 100 krajinách Európy, APAC, Ameriky a Afriky. Gi Group Holding poskytuje služby viac než 20 000 klientskych spoločnostiam a s tržbami vo výške 3,3 miliardy EUR (2021) je 5. najväčšou európskou personálnou firmou a 16. na svete (podľa Staffing Industry Analysts).www.gigroupholding.com