Na najväčšom slovenskom festivale sa aj tento rok bude piť s rozumom

Leto už tradične znamená nielen pre tínedžerov, ale aj dospelých oddych od povinností, k čomu v mnohých prípadoch patrí i návšteva hudobných festivalov. Organizátori festivalu Pohoda myslia na svojich fanúšikov a najmä šoférov, a preto ani toto leto na ňom nebudú chýbať hliadky Pi s rozumom. Návštevníkov budú edukovať o zodpovednej konzumácii alkoholu, vodičom dajú účty za nehodu a odmerajú alkohol.

Populárne hudobné festivaly sú veľmi lákavé a inak to nie je ani na najväčšom slovenskom festivale Pohoda, ktorý toto leto otvorí svoje brány pre 30 tisíc návštevníkov. S dobrou hudbou a relaxom sa spája lahodné jedlo aj alkohol, aby to však nedopadlo zle, aj tento rok organizátori festivalu Pohoda budú spolupracovať s občianskym združením Fórum Pi s rozumom. Spoločne sa budú usilovať o to, aby si pripravený zaujímavý program a sprievodné aktivity všetci fanúšikovia vychutnali naplno a s jasnou hlavou.

Pohoda na Pohode (aj) bez alkoholu

Mnohých rodičov určite upokojí fakt, že Pohoda je miesto, kde sa neplnoletí nemôžu správať nezodpovedne a protizákonne konzumovať alkoholické nápoje. Nie je potrebné zisťovať vek ľudí objednávajúcich si pri bare alkoholické nápoje, pretože v tomto pomáhajú špeciálne náramky – všetko v duchu myšlienky zodpovedného prístupu k alkoholu.

Tomáš Huba z Fóra Pi s rozumom túto iniciatívu mimoriadne víta: „V rámci šírenia osvety o alkohole, ktorú sa dlhodobo usilujeme šíriť, je pre nás edukácia o škodlivosti pitia alkoholu u neplnoletých jedným zo základných pilierov. Ceníme si, že organizátori festivalu Pohoda berú zodpovedný prístup k alkoholu vážne a veríme, že do budúcna sa stanú inšpiráciou aj pre ďalšie festivaly či veľké podujatia.“

Pre bezpečnosť v areáli aj na cestách

Zodpovedný prístup k alkoholu sa počas festivalu však týka aj dospelých a najmä vodičov. Aj tí, ktorým konzumáciu alkoholických nápojov zákon nezakazuje, by si mali dať pozor na to, aby to s alkoholom neprehnali a z festivalu si odniesli len pozitívne spomienky. Už tradične bude mať Fórum Pi s rozumom na festivale viacero hliadok vybavených certifikovanými alkohol testermi, vďaka ktorým si môžu overiť zostatkovú hladinu alkoholu z dychu zmerať všetci návštevníci festivalu. Prítomné budú vo vlastných označených stanoch hneď od spustenia festivalu až do jeho úplného konca – a to najmä pri parkovisku a tiež priamo v centre areálu.

Fórum Pi s rozumom bude tiež návštevníkom rozdávať symbolické Účty za nehodu dosahujúce výšku takmer 100 tisíc eur. Od vinníka nehody môže totiž poisťovňa žiadať vyplatenie škody až do výšky  100 %. Navyše v prípade, že návštevník skonzumoval viac alkoholu ako je vhodné, mu vyškolení pracovníci hliadok Pi s rozumom poskytnú rady, ako predísť nepríjemnostiam, ktoré mu pri ďalšom pive či poháriku môžu hroziť.

Zvláštnu pozornosť budú venovať tým, ktorí prídu na festival autom. Pri odchode z areálu si každý vodič bude môcť otestovať, či je už spôsobilý sadnúť si za volant a „nenafúka“. „Práve zostatkový alkohol je problémom vodičov a často stojí za dopravnými nehodami. Vďaka našim Pi s rozumom hliadkam chceme vodičom pomôcť zistiť, či je hladina alkoholu v ich dychu skutočne nulová a zabrániť tak prípadným nešťastiam na ceste z festivalu. Množstvo z nich si totiž myslí, že po vypití veľkého piva si môže sadnúť za volant už po štvrťhodinke,“ dodáva na záver Tomáš Huba.

Vedeli ste, že:

  1. Obsah alkoholu v malom pive, pohári vína a panáku destilátu je úplne rovnaký a teda aj ich účinok?
  2. Hoci je nápoj zriedený, objem čistého alkoholu zostáva rovnaký?
  3. Ľudia si mýlia percentá označené na fľaši, ktoré vyjadrujú obsah alkoholu na 1 liter nápoja so skutočným obsahom alkoholu, ktorý vypijú v jednom nápoji? Hoci pivo obsahuje len 4 až 5 % alkoholu a vodka 40 %, podstatné je si uvedomiť, v akom množstve daný nápoj vypijú. Pri vodke je to obvykle len 4 cl, u piva však pol litra. Pre info: pollitrové pivo dvanástka má viac alkoholu ako panák vodky.
  4. U muža stredného veku s hmotnosťou 80 kg trvá približne 4,5 hodiny, kým sa mu odbúrajú 2 veľké pivá dvanástky? Jedno veľké pivo sa u neho odbúrava cca 2 a štvrť hodiny, u 60 kg ženy viac ako 3 hodiny.
  5. Už pol promile (teda cca 2 veľké pivá) zvyšujepravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 percent, pri 0,8 promile je to až o 400 %.