Schopnosť ľahko zvládať ťažké situácie je vlastnosť ako každá iná, dá sa vytrénovať – hovoria odborníci

Uplynulý rok priniesol množstvo zmien a ovplyvnil naše životy rôznymi spôsobmi – či už netradičným spojením rodinného a pracovného života, obavami o zdravie alebo starosťami o prácu. K tomu všetkému sa pridáva rastúce množstvo povinností a nekončiaci sa boj s koronou. Nič z toho nám nepridáva na nálade. Preto vám prinášame pár tipov, ako jednoduchými trikmi urobiť svoj život lepší.

„Osobná odolnosť nám umožňuje čeliť výzvam, ktoré nám do života vstupujú. Je to tiež schopnosť odraziť sa od dna a zabojovať. No aj tí najodolnejší potrebujú niekedy a niekde načerpať energiu,“ hovorí PaedDr. Daniel Bacík, odborník vzdelávacej inštitúcie PLUS Academia.

Budovanie psychickej odolnosti

V minulom roku sme sa chtiac-nechtiac dostali pod ešte väčší tlak ako sme boli zvyknutí a boli sme nútení mu čeliť. Ale aj v negatívnej situácii sa dá nájsť pozitívum – naučí nás reagovať na neočakávané situácie a lepšie sa vyrovnať s výzvami, ktoré nám život prináša.

„Psychická odolnosť hrá rozhodujúcu úlohu v tom, ako sa vyrovnávame so stresom a prekážkami. Ak nie ste takí odolní, ako by ste chceli byť, môžete už teraz urobiť niekoľko jednoduchých vecí. Vďaka nim získate viac energie na skutočne dôležité veci, no tiež pozitívnejší pohľad na váš život,“ vysvetľuje D. Bacík.

  1. Starajte sa o seba

Ak chcete, aby bol rok 2021 lepší, ako ten predošlý, je načase vrátiť sa na začiatok a postarať sa o seba. Starostlivosť o svoje duševné, no tiež fyzické zdravie je základ. Doprajte si dostatok kvalitného spánku, zdravú výživu, cvičte, udržiavajte sa v kondícii. Doprajte si však aj dostatok času na relaxáciu a vlastné koníčky. „Týmto spôsobom si zabezpečíte dostatok energie, ktorá je nevyhnutná pri čelení každodenným výzvam. Ak ste vyčerpaní, ľahko spadnete na dno,“ radí odborník.

  1. Vytvorte zmysluplné vzťahy

Rok 2020 zamával aj s našim osobným životom. Nielenže sa už každodenne nestretávame s kolegami, ale ani s dlhoročnými priateľmi. Nájdite si čas a ozvite sa im aspoň raz do mesiaca. Neznamená to ozvať sa každému. Vy sami viete, kto vám podá pomocnú ruku, keď to potrebujete. Rozvíjajte len také vzťahy, ktoré za to naozaj stoja. Určite sa vyvarujte energetickým upírom, ktorí vidia všetko čierne a depresívne.

„Dobré priateľské či pracovné vzťahy sú zásadné pre rozvoj vašej psychickej odolnosti. Osamelosť a zlá nálada sa môžu podpísať na našom duševnom zdraví. Podpora priateľov, rodiny, kolegov nám pomáha byť súčasťou integrity a cítiť sa docenený,“ objasňuje odborník.

  1. Pracujte na emočnej inteligencii

Spoznať svoje spúšťače negatívnych emócií je veľmi dôležité, najmä čo sa týka nášho duševného zdravia. Pomôže vám to lepšie pochopiť vzťah medzi vašimi myšlienkami a pocitmi a identifikovať vzorce, ktoré z vás odčerpávajú energiu. „Rozvíjanie emočnej inteligencie vám pomôže nielen pochopiť seba samého, ale aj ostatných. Lepšie sa vcítite do pocitov iných a uvidíte veci objektívnejšie,“ hovorí Daniel Bacík. Vďaka tomu si aj v náročných situáciách získate nadhľad a chladnú hlavu.

  1. Určite si priority

Na to, aby ste si zachovali duševnú rovnováhu a optimistický pohľad do budúcnosti, je dôležité premyslieť si, čo je pre vás skutočne dôležité. Urobte si chvíľu čas, pokojne sa pozrite na svoj život a stanovte si priority. Identifikácia vašich hodnôt vám pomôže cítiť sa istejšie, ale tiež byť viac motivovaný v úsilí ich dosiahnuť. Jasný zmysel založený na vašich silných stránkach a tom, čo je pre vás skutočne dôležité, vám prospeje aj v udržaní optimistického pohľadu na svet a väčšej psychickej odolnosti.

„Rozhodne sa neporovnávajte s inými, pretože každý z nás je jedinečný. To, čo je dôležité pre jedného, sa môže druhému zdať malicherné. V stresovo náročnej dobe, akou je aj tento rok, tiež pomáha vzdať sa veľkých plánov a pracovať len na tom, čo skutočne zvládnete zrealizovať. Je lepšie ísť na to postupnými krokmi. Ak sa vám nechce cvičiť, choďte sa aspoň prejsť do prírody. No dobrá správa je, že tak, ako každú inú zručnosť, aj odolnosť vieme trénovať a pracovať na jej zlepšení, rozvinutí. Zameriavajú sa na ňu tréningy reziliencie, vďaka ktorým sa naučíte lepšie narábať so svojimi emóciami a vedome usmerňovať svoj život aj myslenie,“ dodáva odborník.

* * * * *

O spoločnosti PLUS Academia

PLUS Academia poskytuje od roku 1997 vysokokvalitné a komplexné služby v oblasti jazykového a biznis vzdelávania, online vzdelávania, prekladov, tlmočenia, jazykových kurzov pre deti a dospelých, ako aj testovania a certifikácie. Je spoluzakladajúcim členom Asociácie jazykových škôl SR a držiteľom statusu Oxford Quality School, zaručujúceho kvalitu poskytovaných služieb. Ako certifikovaný partner spoločnosti Oxford University Press má prístup k najmodernejším študijným materiálom.

Má zavedený systém manažmentu kvality ISO 9001:2015 a od roku 2017 je výhradným partnerom spoločnosti ETS Global na slovenskom trhu, ktorá vydáva celosvetovo uznávané jazykové certifikáty (TOEFL®, TOEIC®, TFI™ a iné). PLUS Academia spolupracuje s vyše 150 lektormi a trénermi, poskytujúcimi špičkové vzdelávanie v skupinových, individuálnych či online kurzoch, podľa potreby prispôsobených špecifickým potrebám a požiadavkám klientov.  Viac na www.plusacademia.sk