Ako vybrať vonkajšie žalúzie

Bratislava 23. februára 2021 – Zorientovať sa v širokej ponuke vonkajších žalúzií môže byť pre laikov oriešok. Už dávno si nevyberáte iba materiál a farbu. Moderné žalúzie ponúkajú rad užitočných funkcií – od úspor cez inteligentné ovládanie až po zvýšenú bezpečnosť. Chcete, aby boli nielen odolné a ochránili vás pred slnkom, ale tiež aby sa stali dizajnovým prvkom domu? Aby ste boli s výberom spokojní, pripravili sme pre vás praktické rady, na čo všetko sa zamerať. 

Z hliníka aj dreva

Predokenné žalúzie môžu mať lamely vyrobené z hliníka alebo z dreva. „Najčastejším a osvedčeným materiálom na výrobu vonkajších žalúzií sa stal hliník. Je totiž pevný, odolný a má dlhú životnosť. Hliníkové lamely navyše dobre odrážajú svetlo, takže sú ideálne pre reguláciu teploty v miestnosti,“ vysvetľuje Filip Šimara, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia CLIMAX, ktorý ponúka lamely až v 24 farebných odtieňoch.

Drevené žalúzie oslovia hlavne milovníkov prírodných materiálov. Ide o netradičné riešenie, ktoré využíva termoregulačné vlastností dreva. Najčastejšie sa vyrábajú z borovice, pretože jej drevo obsahuje minimum kazov.

Čo písmeno, to iný tvar

Pri výbere žalúzií pravdepodobne narazíte na ich označenie pomocou písmen. Tieto písmená od seba odlišujú rôzne typy lamiel. Obľúbenou voľbou sú moderné žalúzie v tvare písmena Z, ktorých lamely do seba pri zatiahnutí dokonale zaklapnú, takže do miestnosti nevpustia takmer žiadne svetlo. Pri vytiahnutí zaberú vďaka svojmu tvaru minimum miesta na hornom ráme okna. „Tento typ lamiel majú napríklad obľúbené vonkajšie žalúzie Z-90 Noval. Navyše majú plastové tesnenie, ktoré slúži na presnejšie a tichšie dovretie,“ uvádza Filip Šimara.

Cenovo dostupné lamely v tvare písmena C majú zaoblené hrany a pri stiahnutí sa navzájom nedotýkajú. Vďaka tomu sú príjemne tiché. Ich najväčšou prednosťou je, že sa dajú naklápať na obe strany. Vonkajšie žalúzie C-80 Vental navyše po vytiahnutí tvoria len malý zväzok lamiel. Typ F má podobný zaoblený tvar lamiel ako typ C, akurát plochejší. Lamely v jedinečnom tvare písmena T sa vďaka svojmu hranatému tvaru dobre dovierajú a majú veľmi nízke nabalenie.

Na mieru každému oknu

Keď si vyberiete typ, montážna firma príde k vám domov na presné zameranie okien. Užšie lamely o šírke 50, 60 alebo 70 mm sa hodia na zatienenie menších a užších okien. Pôsobia elegantnejšie a nezaberú toľko miesta do šírky okna. Lamely so šírkou 80 a 90 mm potom vyberajte na zatienenie veľkoformátových okien alebo vchodov na balkón či terasu. Maximálne rozmery žalúzií záležia vždy na konkrétnom type a s výberom vám poradí profesionálna firma. Väčšina z nich zatieni plochu až do rozmeru 20 m2.

Ochrana nielen pred slnkom

Vonkajšie žalúzie si zaobstarávate hlavne ako ochranu pred slnečnými lúčmi. Oproti vnútorným žalúziám dokážu v lete znížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C. Ušetríte tak s nimi náklady, ktoré by vás stála prevádzka klimatizácie. Vďaka naklápaniu lamiel môžete súčasne regulovať množstvo svetla v miestnosti aj vetrať. V noci vás vonkajšie žalúzie zase ochránia pred pohľadmi cudzích ľudí a svetelným smogom.

Vonkajšie žalúzie môžu chrániť tiež pred vetrom. Napríklad moderná celokovová žalúzia Protal nemá na rozdiel od všetkých ostatných žalúzií rebríček ani textilnú pásku, takže vyniká čistým dizajnom, ale pritom je veľmi pevná. „Žalúzia Protal odolá aj veľmi silnému vetru o rýchlosti až 88 km/h. Navyše je vybavená dvoma bezpečnostnými prvkami. Prvá poistka zabráni nechcenému vytiahnutiu žalúzie cudzou osobou. Druhá poistka rozpozná prekážku, ktorá sa môže neočakávane objaviť pod lamelami v priebehu sťahovania. Zabráni tým poškodeniu výrobku aj okien a predíde vzniku úrazu,“ dopĺňa Filip Šimara z firmy CLIMAX.

Na kľuku alebo s motorom

Vonkajšie žalúzie môžete ovládať dvoma základnými spôsobmi – ručne pomocou kľuky a diaľkovo na motorický pohon. Rozhodnutie záleží nielen na miere pohodlia, ktoré si chcete dopriať, ale tiež na technických možnostiach. Pokiaľ si žalúzie montujete do novostavby, je vhodné naplánovať montáž tienenia už vo fáze projektu. Pre motorické ovládanie je totiž potrebné dopredu myslieť na prívod elektrickej energie. Motor a nosnú lištu žalúzie môžete nechať umiestniť do podomietkovej schránky alebo do stavebného prekladu. Dodatočne montované žalúzie sú zakryté viditeľným hliníkovým plechom, ktorý čiastočne znižuje svetelnosť okien. 

Diaľkovo možno žalúzie ovládať pomocou nástenného vypínača, prenosného ovládača alebo v mobilnej aplikácii. Vonkajšie žalúzie môžete tiež zapojiť do inteligentnej domácnosti a nastaviť si ich odkiaľkoľvek. Vďaka tomu budete mať doma ideálnu klímu ešte skôr, než sa vrátite z práce alebo z dovolenky. Automatizácia umožňuje ovládať viac žalúzií súčasne alebo ich synchronizovať napríklad s kúrením.

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk

Spoločnosť CLIMAX je najväčším výrobcom tieniacej techniky v Českej republike. Zamestnáva viac ako 500  zamestnancov a patrí k významným zamestnávateľom v Zlínskom kraji. Na trhu pôsobí už od roku 1993 a po celú dobu svojej existencie kladie dôraz na kvalitu a špičkové spracovanie svojich výrobkov. Výroba, sídlo spoločnosti a vlastné vývojové centrum sa nachádza vo Vsetíne. Viac než polovica všetkých výrobkov smeruje na export do krajín západnej Európy, na Slovensku má rozsiahlu sieť CLIMAX PARTNEROV. CLIMAX vyrába vonkajšie žalúzie a rolety, markízy, zvislé fasádne clony, vnútorné látkové tienenie, pergoly, siete proti hmyzu a vnútorné žalúzie.


Fotogaléria