Viete, aký najväčší poklad máme na Slovensku?

Dostatok čistej vody nie je všade samozrejmosťou. Foto: Shutterstock

Len minimum ľudí na Slovensku si uvedomuje, aký obrovský poklad tu máme. Je dostupný, kedykoľvek ho potrebujeme a pritom v mnohých krajinách nie je samozrejmosťou. No aj tak si ho vážime menej, než si zaslúži.

Stačí jeden pohyb a z kohútika nám tečie dostatok vody na to, aby sme sa napili, poriadne si umyli ruky, zrelaxovali vo vani, navarili plný hrniec polievky, poliali kvety – kedykoľvek to potrebujeme. Vodu berieme ako samozrejmosť, pritom však môžeme hovoriť skôr o veľkom šťastí, že jej máme ešte stále dostatok. Napríklad v indických mestách nemá prístup k vode až 60 % domácností v mestách a vyše 80 % na vidieku. Do týchto oblastí priváža vodu auto, no každému sa ujde len 25 litrov, čo nie sú ani dve plné vedrá. Na pitie a varenie to stačí, treba sa však aj umývať, napojiť hospodárske zvieratá, poliať pestované plodiny… Auto nechodí každý deň, takže s vodou treba šetriť. Viete si predstaviť takýto život?

Zdroj obnoviteľný, nie nekonečný

Voda pokrýva vyše 70 % povrchu Zeme a každým dňom z tohto čísla pomaličky ubúda. Zdanie dostatku definitívne zmizne, akonáhle si uvedomíme, že iba 1,2 percenta je vhodnej na pitie a jej zdroje sú rozložené nerovnomerne. Voda síce patrí medzi obnoviteľné zdroje, ale s nárastom populácie sa jej obnoviteľnosť výrazne spomaľuje. K nehospodárnemu míňaniu vzácnych zdrojov, spojených so zásahmi do životného prostredia, patrí aj kupovanie balenej vody tam, kde to nie je nevyhnutné – teda aj u nás. S výrobou plastových fliaš je spojená produkcia skleníkových plynov, vysoká spotreba energie a produkcia emisií a to nielen pri výrobe samotných fliaš, ale aj pri výrobe ďalších obalových materiálov a rozvoze fliaš do obchodov. Ďalšia environmentálna záťaž vzniká pri recyklácii plastov. A hoci dnes už máme rozbehnuté zálohovanie PET fliaš, stále platí, že najlepší odpad je ten, ktorý sa netvorí. A prečo by sa aj mal, keď tu na Slovensku máme veľké šťastie na kvalitnú vodu, ktorá nám tečie z kohútika? Aj preto dnes už Slovensko uvažuje ešte ekologickejšie.

Načo sa doma topiť v odkladaných PET fľašiach na zálohovanie, keď je tu jednoduchšie riešenie? Foto: SodaStream

Míňame peniaze tam, kde ich môžeme ušetriť

 „Patríme k šťastným krajinám s kvalitnou pitnou vodou z vodovodu, ktorú si doma môžeme podľa chuti nasýtiť, takže naozaj nie je nutné balenú sýtenú vodu kupovať,“ hovorí Attila Forgon, produktový manažér spoločnosti SodaStream pre Slovensko. „Bombička v prístroji SodaStream vystačí na 60 až 80 litrov sýtenej vody. Každá fľaša SodaStream je bez škodlivých BPA a vydrží až tri roky, čím nahradí  tisícky jednorazových plastových fliaš a uľaví tým životnému prostrediu od nežiadúcich vedľajších účinkov ich spracovania. Maximálne ekologický je prístroj Crystal so sklenenou fľašou.“ Dnes už teda naozaj netreba kupovať balenú sýtenú vodu, vláčiť ju z obchodu, skladovať doma prázdne fľaše a potom sa s nimi ťahať k zálohomatu. A pre milovníkov ochutených nápojov, či už s bublinkami alebo bez nich, má SodaStream široký sortiment sirupov a originálnych príchutí. Ak chcete žiť naozaj ekologickejšie, stačí len trocha uvažovať.


Fotogaléria