Chladné dni nás pomaly opúšťajú a je na čase odložiť vlnené deky, prikrývky, svetre a ďalšie vlnené výrobky. Ale aby nám zas v chladných dňoch dobre slúžili a my sme si mohli s radosťou užívať ich mäkkosť a hrejivosť, musíme ich vhodne ošetriť a tiež správne uložiť.
Vlnené deky stačí prať raz za rok
Pokiaľ sa chystáme prať vlnenú deku doma, pripravíme si vhodný prací prostriedok. Najvhodnejší je s lanolínom, ten vlnu nie len vyčistí, ale aj vhodne ošetrí. Deku môžeme vyčistiť ručne, stačí k tomu voda s maximálnou teplotou 30 °C s pracím prostriedkom. Pokiaľ budeme deku prať v teplejšej vode alebo ju dokonca vystavíme dlhému nešetrnému praniu v práčke, deku celkom znehodnotíme. Vlákna by splstnateli a zrazili sa, taká deka by už nebola nie len pekná, ale ani príjemná. „Ručné pranie pri dekách skôr neodporúčame. Dôvod je prostý. Vo chvíli, keď deka pohltí všetku vodu, je takmer nemožné takto zaťaženú deku vôbec z vane vytiahnuť. Najlepší spôsob je deku zaniesť do čistiarne, kde majú s týmto materiálom skúsenosti a deku suchým procesom čistenia dokonale vyčistia,“ radí Martin Bernátek z Ovečkárne. Vlna má jedinečnú vlastnosť, je samočistiaca, preto deky stačí pravidelne vetrať a prať len raz za rok. Pokiaľ merino deky cez leto nepoužívame, môžeme ich odložiť do jednoduchého igelitového vreca. Vhodné je vrece zalepiť páskou, aby sme zabránili vniknutiu molí. Proti moliam pomáha k deke priložiť aj vonné levanduľové vrecúško, ktoré deku navyše príjemne prevonia.
Vlnené prikrývky vyvetrajte
Mnoho ľudí je presvedčených, že prikrývky je nutné prať pravidelne a na čo najvyššej teplote v práčke, aby došlo k odstráneniu roztočov. To ale neplatí pri vlnených prikrývkach. „U nás v Ovečkárni ponúkame klasické prešívané prikrývky s výplňou z ovčej vlny merino, vďaka tomuto materiálu, ktorý je antibakteriálny a takmer samočistiaci, stačí len prikrývky pravidelne vetrať na čerstvom vzduchu,“ odporúča Martin Bernátek z Ovečkárne. Cez leto môžeme zimné prikrývky odložiť do jednoduchých igelitových povlakov či vriec, aby boli aj po vytiahnutí stále ako nové.
Merino svetre sušíme zásadne na vodorovnej ploche
Vlnené merino svetre, plédy a ďalšie teplé vlnené oblečenie po zime radi odložíme, ale skôr ako ich spoločne s ďalšími zimnými vecami uložíme, musíme ich ošetriť. Zimné merino svetre môžeme prať ručne, ale aj v práčke na šetrný program vhodný na vlnené výrobky. Dôležité je neprekročiť teplotu 30 °C. Tak ako pri predchádzajúcich vlnených výrobkoch, tak aj pri svetroch je najvhodnejšie použiť prací prostriedok vyvinutý špeciálne na údržbu merino vlny.
Prací prostriedok s lanolínom pomáha vlneným svetrom navrátiť pôvodný tvar, hĺbkovo ošetrí všetky vlákna, tým zaistí ich dlhšiu životnosť a v neposlednom rade skvele čistí a nádherne vonia. Pri vlnených svetroch je dôležité aj správne sušenie. Ideálnou formou sušenia je sveter rozložiť na vodorovnú plochu. Na sušiak dáme uterák a na ten starostlivo rozložíme sveter, tým zabránime deformácii a vyťahaniu. Nikdy nedávame sveter do sušičky, nedopadlo by to dobre. A nikdy nesušíme vlnené svetre priamo na radiátore. Aj pri sušení platí, že vlnený materiál nesmie prísť do kontaktu s teplotou vyššou ako 30 °C. Usušený vlnený sveter zložíme a vložíme do uzatvárateľného igelitového vrecka s vrecúškom sušenej levandule. Až ho na jeseň opäť vytiahneme, bude opäť ako nový, a navyše krásne voňavý.
Ešte viac výrobkov z vlny nájdete na www.oveckaren.sk.